Як наразі виглядає механізм з протидії цькуванню
1. Якщо дитина стала свідком булінгу в закладі освіти, передусім вона може розказати про це батькам, вчителю, психологічній службі школи або безпосередньо директору.
2. Дитина може звернутись на гарячу лінію ГО «Ла Страда - Україна» з протидії насильству в сім'ї або із захисту прав дітей; до соціальної служби з питань сім'ї, дітей та молоді; Національної поліції України; Центру надання безоплатної правової допомоги.
Порядок реагування працівників закладу освіти у разі виявлення булінгу
1. Якщо педагог або інший працівник закладу освіти став свідком булінгу, він має повідомити керівника закладу незалежно від того, чи поскаржилась йому жертва булінгу чи ні.
2. Після отримання звернення дитини, відповідна особа інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу.
3. Керівник закладу розглядає таке звернення та з'ясовує всі обставини цькування. Надалі він скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу та окреслює подальші дії.
4. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то очільник закладу зобов'язаний повідомити уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.
5. У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України. Але за будь-якого рішення комісії керівник закладу забезпечує психологічну підтримку усім учасникам випадку.
Такий механізм діє не лише для захисту дітей від цькування, а й для протидії булінгу над усіма учасниками освітнього процесу, зокрема освітянами та батьками.
Нагадуємо, що новоприйнятий Закон також передбачає низку штрафів за цькування.
Штрафи за булінг: від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів, тобто від 850 до 1700 гривень або від 20 до 40 годин громадських робіт.
Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення: штраф буде більшим - від 100 до 200 мінімумів (1700 - 3400 гривень) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.
У випадку, якщо учасник освітнього процесу став свідком або жертвою булінгу (цькування) він може звернутися до:
- (0342) 56 64 92 - директор школи;
- 102 - Національна поліція України;
- 0800500335, 116 та 123 (www.la-strada.orq.ua) - Безкоштовна національна "гаряча лінія" з попередження домашнього насильства;
- (0342) 53 40 79 - Департамент молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради;
- (0342) 77 20 62/ (0342) 77 20 60 - Івано-Франківський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.